Национално съвещание Павел баня 2025 г.
Полезно

Важна информация за ЦПО от системата на ФНТС

Един от акцентите на Националното съвещание на ФНТС в Павел Баня, проведено в края на февруари 2025 г., бе презентацията на г-жа Божидара Василева – главен експерт в дирекция Професионална квалификация и лицензиране в НАПОО. В нея тя разгледа една много актуална за всички ЦПО тема, а именно – Промените в Закона за професионалното образование и обучение.

Божидара Василева

Тези промени бяха приети през миналата година и ще дадат своето отражение в работата на Центровете за професионално обучение от началото на 2026 г. Основното в тях е новият Списък на професиите за професионално образование и обучение (СППОО) Отпадат специалностите и се въвеждат широкопрофилни професии чрез окрупняване на квалификациите. На свой ред това постави необходимостта от създаване на сравнителна таблица за съответствието на професиите и специалностите от действащия списък към влизането в сила на новият списък по този закон.

Специално внимание в своята презентация г-жа Василева обърна на процедурата по преминаване към новия списък на професиите. Ясни станаха няколко важни неща:

В срок до 1 януари 2026 година, НАПОО служебно ще преиздаде лицензиите за извършване и удостоверяване на професионално обучение на ЦПО, съгласно сравнителната таблица към новия СППОО;

ЦПО с преиздадена лицензия са длъжни в срок до 3 месеца от влизане в сила на ДОС за придобиване на квалификация по съответната професия да разработят нови учебни планове и програми, които да бъдат въведени в ИС на НАПОО и да актуализират информацията си за преподавателския състав;

Обучението на лица, приети в квалификационен курс преди 01.01.2026 г., се довършва от  ЦПО в срок до една година след прекратяването на лицензията;

За преиздаването на лицензията, ЦПО не дължат такси;

В своята презентация г-жа Василева представи и други важни аспекти от промените в Закона за професионалното образование и обучение.

Така например допълнена е структурата на държавните образователни стандарти за придобиване на квалификация по професия, въведени са и общи професионални компетентности, свързани с опазването на околната среда и специфични професионални компетентности в областта на използването на информационните технологии.

Прецизирана е дефиницията за „част от професия“ – Обособена трудова дейност в рамките на съответната степен на професионална квалификация на професията, за която може да се организира професионално обучение, което включва постигането на не по-малко от три единици резултати от учене, определени в държавния образователен стандарт за придобиване на квалификация по професията, като поне една единица резултати от учене е от специфичната професионална подготовка.

В Закона са предвидени промени и по отношение на дуалното обучение, свързани с облекчаване на изискванията към наставниците.

Дава се и по-ясна дефиниция на осигуряването на качеството на ПОО, което включва всички етапи в контекста на Европейската рамка за осигуряване на качеството на професионалното образование и обучение – планиране, изпълнение на дейностите, самооценка и анализ на постигнатите резултати.

Прецизират се възможностите за валидиране на професионални знания, умения и компетентности като се регламентира, че процесът включва най-малко една единица резултати от ученето.

Промени в Закона за професионалното образование и обучение благоприятстват и за Намаляване на административната тежест.

С промените в закона вече е изрично разписано осигуряването на достъп до средата за междурегистров обмен за НАПОО.

Отпада задължението за представяне на копия от документите за завършено образование и професионална квалификация на преподавателския състав, когато информацията е налична в съответните регистри при лицензиране на ЦПО/ ЦИПО;

Отменя се предвидената в чл. 49б, ал. 13, т. 2 хипотеза за заличаване на професия от издадена на ЦПО лицензия, по която не е извършвано обучение повече от 5 последователни години.

Посрещаме отмяната на тази хипотеза с голямо удовлетворение, тъй като през предишните години Федерацията прояви голяма активност за осъществяването на тази законодателна промяна.

Разбираемо, презентацията на г-жа Божидара Василева бе приета с голям интерес на Националното съвещание. В системата на ФНТС има регистрирани 20 на брой центрове за професионално обучение и присъстващите колеги имаха възможност да почерпят от първа ръка информация на предстоящите промени в  Закона за професионалното образование и обучение.

Линк към презентациятаПрецентация